Kolejna wersja systemu SAS Viya wprowadza znaczące zmiany w sposobie podejmowania decyzji biznesowych. Najpopularniejsza platforma rozwiązań analitycznych wykorzystujących sztuczną inteligencję stała się bardziej elastyczna i skalowalna dzięki wykorzystaniu technologii cloud computing.

 REKLAMA 
 RAPORT ERP 
 
Platforma SAS® Viya® 4 zostanie udostępniona pod koniec 2020 roku. Zaprojektowano ją z myślą o wykorzystaniu najnowszych technologii opartych na chmurze. Nowa, nieustannie aktualizowana architektura zapewnia dostęp do wszechstronnych analiz każdemu odbiorcy. Ponieważ SAS Viya łączy w sobie sztuczną inteligencję i analitykę, firmy będą w stanie szybciej podejmować lepsze decyzje biznesowe. Innowacyjne rozwiązania tej wersji systemu stanowią dowód na to, że SAS za cel stawia sobie pomoc firmom w podejmowaniu decyzji na podstawie danych. Nowa wersja SAS Viya oparta na technologii cloud computing jest jednym z efektów inwestycji SAS o wartości 1 mld dolarów w rozwój rozwiązań AI.

Wprowadzenie na rynek nowej wersji to ważny krok dla rozwoju samej platformy i dla naszych klientów” – powiedział Oliver Schabenberger, dyrektor operacyjny i dyrektor techniczny w SAS. „Firmy zgłaszają nam zapotrzebowanie na rozwiązania zapewniające zwinność, szybkość, automatyzację, dostępność danych i ciągłość działania w procesie transformacji cyfrowej. To właśnie mocne strony SAS Viya 4 – zaawansowanej platformy analitycznej, opartej na technologii cloud computing, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Została stworzona z myślą o użytkownikach o różnym poziomie umiejętności, co pozwala przekształcić dane w inteligentny biznes w chmurze.


Przedsiębiorstwa wprowadzają znaczne zmiany w technologiach analitycznych i przetwarzania danych, wdrażając architekturę chmurową” – powiedział Dan Vesset, wiceprezes ds. analityki i zarządzania informacjami w IDC. „SAS Viya umożliwia realizowanie zadań w zakresie przetwarzania danych i analityki w elastyczny oraz wydajny sposób, w oparciu o architekturę wykorzystującą kontenery i mikrousługi. Organizacje mogą wydzielić analitykę ze środowisk, w których dostępna jest obecnie, aby szybko skalować usługi i podejmować decyzyjne w znacznie bardziej zwinny sposób.


Analityka wszędzie i dla każdego

SAS upraszcza sposób, w jaki sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe wykorzystywane są w procesach podejmowania decyzji. Dzięki nowej architekturze opartej na chmurze i dostępie do interfejsów interaktywnych lub programistycznych, klienci SAS nie będą już ograniczani językiem programowania, brakiem dostępu do danych ani poziomem umiejętności. Zautomatyzowane przygotowywanie danych, uczenie maszynowe (AutoML) i wdrażanie modeli poprawiają wydajność zasobów z ograniczonym dostępem do danych i umożliwiają korzystanie z rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji osobom o mniej zaawansowanych umiejętnościach. Wyniki analiz objaśniane są w łatwy do zrozumienia sposób, aby umożliwić podjęcie decyzji bez zbędnej zwłoki.

Dzięki nowemu podejściu do interfejsów API, SAS Viya 4 ułatwia twórcom aplikacji współpracę z zespołami zajmującymi się analizą danych i szybkie reagowanie na zmieniające się potrzeby biznesowe. Ta funkcjonalność pozwala klientom tworzyć i wykorzystywać analizy obejmujące działalność całej firmy w najbardziej efektywny sposób.

SAS Viya 4 wykorzystuje proces ciągłej integracji, który pozwala klientom wybrać odstępy pomiędzy aktualizacjami, dzięki czemu mogą korzystać z najnowszych innowacji tuż po ich udostępnieniu lub mogą zaplanować aktualizację we własnym harmonogramie zarządzania zmianami. Architektura oparta na kontenerach przy wykorzystaniu Kubernetes zapewnia możliwość przenoszenia do różnych środowisk chmurowych, w tym w Azure, Google, AWS i OpenShift.

Analityka ma znaczenie

Dane występują w każdej firmie, ale liczy się sposób ich wykorzystania. Organizacje z dobrze rozwiniętą analityką dobrze wiedzą, że każda decyzja oparta na danych może mieć znaczący wpływ na wynik finansowy. SAS Viya 4 upraszcza wdrażanie modeli, pomagając doprowadzić do końca zmiany wprowadzane na podstawie wniosków w ramach tzw. „ostatniej mili”. To również pojedyncza platforma do monitorowania i zarządzania wszystkimi modelami analitycznymi.

Innym obszarem aktywności organizacji jest uzasadnianie podejmowanych decyzji i promowanie etycznego wykorzystania rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Ponieważ AI i uczenie maszynowe stają się coraz bardziej powszechne, SAS Viya 4 centralizuje zarządzanie wszystkimi modelami open source i SAS, historią danych oraz szablonami, zapewniając pełną widoczność i kontrolę nad wszystkimi zadaniami dotyczącymi modelowania.

Technologia chmury nieustannie ewoluuje. Architektura SAS Viya 4 również została zaprojektowana w ten sposób. Umożliwia klientom wykorzystanie w maksymalnym zakresie inwestycji analitycznych dzięki dostępowi w modelu SaaS (Software as a Service) do chmury SAS oraz chmur dostawców publicznych i prywatnych.

Źródło: SAS Institute

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top