Technologia chmur obliczeniowych, wypierająca tradycyjne nośniki danych takie jak twarde dyski, płyty CD czy pendrive'y z każdym miesiącem zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników, zarówno wśród użytkowników prywatnych, jak i przedsiębiorstw. W związku z tym, coraz większe grono podmiotów staje codziennie przed koniecznością wyboru: jaką konkretną chmurę wybrać?

 REKLAMA 
 RAPORT ERP 
 
Ostateczna decyzja ma szczególne znaczenie dla firm, ponieważ trafny wybór będzie miał przełożenie na sprawne ich funkcjonowanie. Jakimi więc kryteriami powinni więc kierować się właściciele przedsiębiorstw, chcący przenieść swoje dane do chmury?

Kryterium pierwsze: jaką chmurę wybrać?

Podobnie jak chmury atmosferyczne, także te obliczeniowe dzielą się na kilka rodzajów. Do najpopularniejszych należą chmury publiczne, prywatne i hybrydowe. Przedsiębiorca poszukujący odpowiedniej chmury dla siebie, powinien rozważyć ich wady i zalety.

Istota chmury publicznej polega na tym, że cała jej infrastruktura jest udostępniana różnym podmiotom. W praktyce oznacza to, że z chmury może korzystać wielu użytkowników. Jest to co prawda rozwiązanie tanie i szybkie (dostęp do chmury uzyskuje się zaraz po dokonaniu stosunkowo niewielkiej opłaty), a także proste, ponieważ dostęp do chmury jest możliwy z dowolnego miejsca na ziemi, ale świadomość że z przestrzeni wirtualnej używanej przez naszą firmę korzystają inni użytkownicy może powodować poczucie pewnej niepewności związanej z bezpieczeństwem. Co więcej, wzmożona działalność innych użytkowników może spowodować spowolnienie działania chmury, a dla firmy może mieć niepożądane konsekwencje. Tak więc zdecydowanie się na chmurę publiczną staje pod znakiem zapytania.

W przypadku chmury prywatnej, cała infrastruktura oddana jest do dyspozycji jednej instytucji, w tym przypadku naszej firmy. Jest to co prawda rozwiązanie droższe niż chmura publiczna, ale mamy przy tym gwarancję, że nikt inny nie będzie „grzebał” w naszej przestrzeni wirtualnej, a cała jej moc obliczeniowa będzie skierowana na realizację zadań przedsiębiorstwa.

Rozwiązaniem pośrednim jest chmura hybrydowa; czyli taka, która łączy najlepsze cechy chmur publicznych i prywatnych. W ramach hybrydy informacje są przekazywane między chmurą publiczną a prywatną; dane firmowe nie będące danymi poufnymi, nie wymagające szczególnie silnych zabezpieczeń mogą być przechowywane w infrastrukturze chmur publicznych, a dane najistotniejsze - w chmurach prywatnych.

Z powyższych informacji wynika, że dla firm najatrakcyjniejszym rozwiązaniem będą chmury prywatne lub hybrydowe. Ostateczna decyzja należy do samego przedsiębiorcy.

Kryterium drugie: który model chmury będzie najlepszy?

Oprócz wyboru rodzaju, trzeba też wybrać odpowiedni model działania chmury. Tutaj możemy wybierać pomiędzy kolokacją, czyli w skrócie wynajęciem miejsca w serwerowni, modelem IaaS – realizowanym poprzez dostarczanie klientowi infrastruktury informatycznej, na którą składają się sprzęt, oprogramowanie oraz serwis, PaaS - jest to sprzedaż gotowego, z reguły dostosowanego do potrzeb użytkownika, kompletu aplikacji, SaaS – w ramach którego klient dostaje konkretne, wybrane funkcje oprogramowania, a następnie korzysta tylko z takiego oprogramowania, jakiego potrzebuje, ewentualnie CaaS (usługodawca zapewnia platformę pod telekomunikacyjne środowisko pracy), bądź IpaaS (platforma zapewniająca integrację pomiędzy różnymi usługami w chmurze).

Tutaj decyzja należeć będzie głównie od profilu działalności firmy, np. przedsiębiorstwo telemarketingowe zdecyduje się na CaaS.

Kryterium trzecie: dostawca

Decydując się na odpowiedniego dostawcę, należy sprawdzić czy jest on w stanie zrealizować nasze rzeczywiste potrzeby. Może bowiem okazać się, że firma oferująca wyjątkowo atrakcyjne ceny czy też poziom bezpieczeństwa, nie ma w swojej ofercie takich usług, które nam najbardziej odpowiadają. Przykładem mogą być Symplified, dostarczający wyłącznie model IaaS, lub Boomi, specjalizujący się w SaaS. Oba przypadki nie będą atrakcyjne dla firm, zainteresowanych innymi modelami chmur, bez względu na, chociażby, warunki finansowe jakie oferują.

Kryterium czwarte: bezpieczeństwo

Decydując się na wybór konkretnego usługodawcy cloud computingu, należy zorientować się, w jakim stopniu dba on o bezpieczeństwo przechowywanych w chmurach danych: na ile łatwy jest dostęp do danych gromadzonych w chmurze, jak skuteczna jest ochrona przed cyberatakami, czy też jak dobrze zabezpieczone są jego serwerownie. Wiele danych gromadzonych przez firmy jest na tyle cennych, że warto jest zapłacić więcej dostawcy, który zadba o ich bezpieczeństwo na maksymalnie wysokim poziomie.

Kryterium piąte: komunikacja i szybkość reakcji

Mimo że chmury są technologią bardzo bezpieczną, czasem niestety mogą zdarzyć się pewne usterki czy awarie. W takim przypadku istotne jest, jak szybko zdołamy się skontaktować z operatorem chmur, oraz po jakim czasie awaria zostanie usunięta. Dostawca usług cloud computing, z którym skontaktowanie się wymaga anielskiej cierpliwości (oczekiwanie na połączenie z konsultantem trwające kilkanaście czy kilkadziesiąt minut), bądź też taki, który usuwa awarię po kilku dniach, z punktu widzenia firmy niewart jest współpracy i zainwestowanych pieniędzy.

Kryterium szóste: co ludzie mówią?

Istotne w procesie wyboru odpowiedniej chmury i jej dostawcy jest zapoznanie się z opinią innych użytkowników; szczególne znaczenie może to mieć podczas rozpatrywania kryterium czwartego bądź piątego. Negatywne komentarze opisujące utracone dane lub brak możliwości szybkiego kontaktu z operatorem powinny uruchomić dzwonek alarmowy w głowie potencjalnego usługobiorcy.

Kryterium siódme: co za ile?

W wyborze chmury niewątpliwie ważne jest kryterium finansowe, a dokładnie, która chmura oferuje nam najlepszy stosunek ceny do przestrzeni dyskowej? W tym przypadku konieczna będzie dokładna analiza aktualnych ofert poszczególnych operatorów.

Źródło: S-NET

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top