IT pomoże zbliżyć HR do strategii firmy

Wspieranie firmy w realizacji jej strategii biznesowej – tak swoją rolę teraz lub w niedalekiej przyszłości widzi coraz więcej działów HR. Realizacja tej proaktywnej i strategicznej roli wymaga połączenia sprawnej administracji kadrami ze skutecznym zarządzaniem celami pracowników, ich efektywnością i rozwojem. Dlatego działy HR chętnie korzystają ze wsparcia IT w postaci rozwiązań typu „best practice” czy aplikacji w modelu chmury.


 
W najbliższych latach działy HR w firmach zyskają na znaczeniu – tak wynika z raportu „Perspektywa HR” opracowanego przez Międzynarodowe Centrum Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Według sondażu przeprowadzonego na potrzeby tej publikacji aż 70 proc. badanych twierdzi, że w przyszłości rola HR będzie skoncentrowana głównie na realizacji strategii biznesowej firmy. Warunkiem wdrożenia w życie tej nowej funkcji HR jako partnera mającego realny wpływ na funkcjonowanie organizacji, jest usprawnienie codziennych zadań administracyjnych i koncentracja na zarządzaniu potencjałem i rozwojem pracowników.

Po pierwsze - automatyzacja

Zarządzanie czasem pracy, rozliczanie listy płac, obsługa dokumentacji ZUS czy deklaracji podatkowych pracowników są codziennością specjalistów HR w każdej firmie. Działy kadr decydujące się na wsparcie IT w tym zakresie coraz chętniej stawiają na gotowe rozwiązania prekonfigurowane, bazujące na najlepszych praktykach sprawdzonych w innych, podobnych organizacjach.
Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dział HR, który nie korzystałby z narzędzi do administrowania kadrami. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania oparte na najlepszych rynkowych praktykach, które pozwalają szybko zelektronizować uciążliwe i kosztochłonne procesy kadrowe, takie jak zarządzanie obszarem BHP, obsługa ZFŚS czy generowanie dokumentów kadrowo-płacowych – mówi Teresa Olszewska, Prezes Zarządu GAVDI Polska S.A.
Po drugie – podejście strategiczne

Ewolucja roli HR w kierunku strategicznego partnera biznesu oznacza również, że muszą one sprostać takim wyzwaniom jak rozwój liderów czy zarządzanie talentami w organizacji - według raportu „Perspektywa HR” to właśnie te dwa obszary będą w największym stopniu warunkowały w przyszłości rozwój przedsiębiorstw. Odpowiedzią na tą biznesową potrzebę są narzędzia, które pozwalają zrekrutować odpowiednich pracowników, wyznaczać im cele zgodne z kierunkiem działania firmy, dokonywać oceny ich realizacji, dbać o rozwój zatrudnionych poprzez na przykład e-learning czy planować sukcesję w firmie. Wsparciem w zarządzaniu tym obszarem będzie dedykowane oprogramowanie, takie jak dostępna w formie usługi aplikacja SAP SuccessFactors, która pozwala skutecznie realizować procesy „miękkiego” HR , a jednocześnie jest szybsza we wdrożeniu i tańsza w utrzymaniu niż tradycyjne oprogramowanie.
Działy HR chcą i muszą być coraz bliżej biznesu. Dlatego szukają rozwiązań, które wesprą ich w dążeniu do tej nowej funkcji, a przy tym będą przyjazne w obsłudze i nie będą wymagały wielomiesięcznego procesu wdrożenia.– dodaje Teresa Olszewska.
Źródło: GAVDI POLSKA

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top